95тр.сг/м Урок №42

Урок № 42Тема Типи жаток

прочитати - законспектуваи
 за посиланням https://studopedia.su/14_79368_budova-i-robochiy-protses-zhatok.html

Жатки зернобобові ЖРБ-4,2А, ЖЗБ-4,2 і ЖЗБ-5 призначені для ско­шування у валки зернобобових культур, полеглих зернових культур, сія­них трав, сої і насінників цукрових буряків. Агрегатують жатки з ком­байнами СК-5М і "Єнісей-1200".
Жатка ЖРБ-4,2А начіпна, універсальна. На жатці встановлене шести-планчасте ексцентрикове мотовило 1 (рис. 6.9). Граблини мотовила укомп­лектовані криволінійними пружинними пальцями. Завдяки цьому грабли­ни можуть піднімати стебла, які знаходяться на 35 мм нижче різального апарата, і забезпечувати збирання полеглих хлібів.
Рис. 6.9. Схема жатки ЖРВ-4,2:
1 - мотовило; 2 - різальний апарат; 3 - викидне вікно; 4 - транспортер; 5 - похила камера; 6 - активний подільник; 7 - механізм привада

Жатка має різальний апарат 2 відкритого типу, безпальцьовий з двома рухомими (зворотно-поступально) ножами. Апарат забезпечує низьке зрізу­вання стебел, скорочує втрати при збиранні.
Під час руху жатки зрізані стебла укладаються мотовилом 1 на пасово-планчастий транспортер 4, який подає їх до викидного вікна 3, а далі вони падають на стерню у валок.
Мінімальна висота зрізу - 50 мм. Регулюють зміною положення копію­вальних коліс. Тиск опорного колеса на ґрунт повинен становити близь­ко 400 Н. Частоту обертання мотовила регулюють у межах від 22 до 52 об/хв.
Робоча швидкість - до 7,8 км/год. Ширина захвату - 4,2 м. Продуктив­ність - до 2,2 га/год.
Жатки зернобобові ЖСБ-4,2, ЖБВ-4,2 і ЖБВ-5 мають таке ж саме призначення і аналогічну будову як і попередні зернобобові, але викидне вікно у них розміщене по центру жаток, що дозволяє виконувати прокоси і обкоси і формувати більш якісний валок. Ці жатки агрегатують з само­хідними шасі косарок-плющилок КПС-5Г, Д-101, Е-304 та ін. Ширина захвату жаток ЖСБ-4,2, ЖБВ-4,2 - 4,2 м, а ЖБВ-5 - 5,0 м.
Жатка ЖБН-3,6 напівначіпна, призначена для скошування і укладання у валок зернобобових і круп'яних культур.
Агрегатують її з боковим розміщенням відносно трактора. Жатка обла­днана ексцентриковим мотовилом, пасово-планчастим транспортером і сис­темою швидкого переведення жатки в робоче і транспортне положення. Ширина захвату - 3,6 м. Робоча швидкість - до 8 км/год. Продуктив­ність - до 2,4 га/год.
Жатка самохідна зустрічно-потокова ЖРС-5 призначена для скошу­вання та укладання у валки рису, зернових колосових і бобових та інших культур. Вона має центральне розміщення викидного вікна. Складається із жатної частини та енергетичного засобу, розробленого на базі трактора Т-70С. До жатної частини належать безпальцьовий різальний апарат, мо­товило, подільники, два пасовопланчастих транспортери, корпус, меха­нізм привода.
Мотовило - універсальне ексцентрикове, шестипланчасте з пружинни­ми пальцями.
Робочі органи, транспортери приводяться в рух від ВВП енергетичного засобу. Потужність двигуна - 55 кВт.
Жатна частина начіплюється на передню частину самохідного шасі.
Під час руху агрегату мотовило підводить стебла до різального апара­та. Зрізані стебла укладаються мотовилом на два транспортери, які руха­ються назустріч один одному. Транспортери переміщують стебла до сере­дини і скидають їх у викидне вікно. Завдяки зустрічним потокам зріза­них стебел валок формується з достатньою зв'язністю та широким розмі­щенням колосків.
Ширина захвату жатки -5м, висота зрізу - 50-400 мм, робоча швид­кість 2-8 км/год, продуктивність - до 3 га/год.
Жатки рисові ЖРК-5М і ЖРВ-5 мають призначення і будову аналогіч­ні жатці ЖРС-5. Вони зустрічно-потокові, начіпні. Використовують їх також для прокосів та обкосів полів. Агрегатують із комбайнами "Єнісей-1200Р", СКД-5РМ та ін.
Ширина захвату -5м, висота зрізу - 50-400 мм, робоча швидкість -2-8км/год, продуктивність - до 3 га/год при швидкості 6,3 км/год.
Обчісуючі жатки призначені для обчісування зерна, відривання колос­ків зернових або обчісування зерна (волоті) круп'яних культур, рису, насінників трав та ін. Агрегатують їх із зернозбиральними комбайнами. Коротка технічна характеристика жаток ЖОН-4, ЖОН-6 і фірми "Shelbourne" наведена в табл. 6.1.
Табл. 6.1 — Коротка технічна характеристика обчісувальних жаток
ПоказникМарка жатки
  ЖОН-4ЖОН-6"Shelbourne"
Ширина захвату, м4,06,03,0-8,4
Продуктивність, га/годдо 3,2до 4,32,8-10,8
Робоча швидкість, км/год4,0-8,04,0-10,04,0-12,0
АгрегатуванняСК-5М "Єнісей- 1200"РСМ-10 КЗС-9, "Лан"РСМ-10, КЗС-9, "Лан", і зарубіжні комбайни
Обчісуюча жатка ЖОН-4 складається з платформи (рис. 6.10), обчісу­ючого ротора (барабана) 2, транспортера шнекового типу 6, механізмів привода і начіпного пристрою. Обчісуючий ротор 2 має вісім граблин 3 з пальцями 4, закріпленими на дисках, з'єднаних з трубчастим валом.
Рис. 6.10. Схема обчісуючої жатки ЖОН-4:
1 - стабілізуючий носок; 2 - ротор; 3 - гребінка ротора; 4 - зуб; 5 - щиток; 6 - шнек; 7 – корпус

Робочий процес. Під час руху агрегату стебла відхиляються лобовою частиною кожуха 1 по напрямку руху. Пальці граблин 3 обчісуючого барабана 2 розділяють стебла на невеликі смуги, які далі потрапляють у їх вирізи (проміжки) і при обертанні барабана вони обчісують зерно із колосків, волоті і спрямовують його разом із відірваними колосками, ча­стинками стебел, соломи в шнек 6. Останній спрямовує цей дрібний во-рох до транспортера похилої камери, а звідти маса надходить в молотиль­ний апарат зернозбирального комбайна. Продукти обмолоту після моло­тильного барабана спрямовуються на зерноочистку.
Зернозбиральні комбайни використовують для збирання зернових, зернобобових, круп'яних та інших с.г. культур прямим комбайнуванням і роздільним способом.
Комбайни бувають причіпні, начіпні та самохідні. Начіпні комбайни навішують на самохідні шасі, причіпні - агрегатують із тракторами. Най­поширеніші самохідні комбайни.
Розрізняють прямопотпокові і непрямопопгокові комбайни. У перших скошена маса із жатки надходить прямо до молотильного апарата, у дру­гих - зрізані стебла переміщуються до середини або вбік платформи жат­ки, а потім подаються до молотильного апарата. Використовують, в основ­ному, непрямопотокові самохідні комбайни.
Зернозбиральні комбайни застосовують з поперечним розміщенням бара­бана молотильного апарата (класична схема) і з аксіально-роторними мо-лотильно-сепарувальним пристроями. Найпоширеніші комбайни з по­перечним розміщенням барабана молотильного апарата.
Комбайни застосовують моноблочні і модульно-блочні. Останні бувають причіпні і начіпні. На модульно-блочних конструкціях зернозбиральних комбайнів встановлюють переважно аксіально-роторні молотильно-сепару-вальні пристрої.
Основною характеристикою зернозбирального комбайна є пропускна здатність молотарки (кг/с). її оцінюють граничною кількістю хлібної маси, яку може обмолотити комбайн за одну секунду при виконанні агро­технічних вимог.
Пропускна здатність залежить, в основному, від типу, розмірів і режи­мів роботи робочих органів комбайна.
Сучасні зернозбиральні комбайни мають пропускну здатність молотар­ки від 5 до 12 кг/с. Для збирання зернових, зернобобових та інших куль­тур використовують, в основному, зернозбиральні комбайни КЗС-9, РСМ-10, КЗС-1580 "Лан", СК-5М, "Єнісей-1200", КТР-10 "Дон-Ротор", СК-10В "Ротор" і їх модифікації.
Серед зарубіжних найбільш поширені комбайни фірм "Джон Дір", "Клас", "Масей Фергюсон", "Кейс" "Нью Холанд" та ін.
Зернозбиральні комбайни виробництва світових фірм поділяють на 11 класів. Клас комбайна залежить від його базових параметрів, ве­личина і оптимальне співвідношення яких визначають пропускну спро­можність молотарки. При визначенні індексу враховується ширина молотарки, площа соломотряса і очистки, місткість бункера, потуж­ність двигуна та ін. Індекс більший 130 відповідає класу комбайна 11, а індекс менший 38 - класу 1. Комбайни КЗС-9-1, "John Deere2066", МF40 відповідають класу 9, а "Сlaas Со 228С8", "New Holland
ТF-46" - класу 11.

Немає коментарів:

Дописати коментар