Урок № 20

Тема Виконання приготування та внесення  отрутохімікатів

розробити конспект 
 Організація роботи обприскувачів
Підготовка обприскувачів до роботи і регулювання на заданий режимПеред початком робітповязаних із захистом рослинобприскувачі слід повністю укомплектувати та довести до належного технічного стануДля цього перевіряють кріплення складальних частин агрегатів на рамі машинитехнічний стан шлангів та їх зєднаньсправність заливнихвсмоктувальних і напірних фільтрівустановлюють і регулюють ланцюгові та пасові передачіКартери редукторів заповнюють мастилом і змазують деталі машин згідно з заводською інструкцією.
Після перевірки всіх складальних частин обприскувача здійснюють його обкатуванняСпочатку прокручують механізми вручнуПотім обприскувач приєднують до тракторавмикають ВВП іпоступово збільшуючи частоту обертаннядоводять її до номінальноїОбкатування проводять протягом 10 хвПісля цього ще раз оглядають машину іякщо виявились недолікиусувають їх.
Упевнившись у справності всіх вузлів обприскувачаприступають до налагодження його відповідно до характеру і умов виконуваної роботи.
Задану норму витрати робочих рідин пестицидів Qл/гата їх концентрацію для конкретних умов роботи встановлює агроном із захисту рослин.
В інструкціях з експлуатаціїщо додаються до кожного обприскувачає таблиців яких наведено норми витрат робочої рідини (л/га), які можна забезпечити вибором типу розпилювачатиску робочої рідини в нагнітальній магістралівитрати робочої рідини за хвилину через один розпилювач (л/хв), швидкості руху агрегату (км/годдля заданої ширини робочого захвату (мі кількості розпилювачів (n), установлених на штанзі або вентиляторному розпилювальному пристрої.
Якщо інструкції з експлуатації обприскувача немаєто його налагодження на заданий режим роботи проводять у такій послідовності.
Залежно від обєкта обприскуваннятипу розпилювального робочого органа і метеорологічних умов визначають робочу ширину захвату ВмВона дорівнює відстані між осями двох його суміжних проходівУ штангових обприскувачахякі безпосередньо наносять розпилену рідинуця ширина постійна і визначається конструктивними розмірами розподільного пристрою (штанги). Для зменшення ширини робочого захвату штангового обприскувача знімають крайні секції штанги або заглушують відповідну кількість крайніх розпилювачівУ вентиляторних обприскувачахякі дистанційно наносять розпилену рідинуширина робочого захвату залежить здебільшого від потужності вентиляторашвидкості та напрямку вітруа також від кута встановлення сопла до горизонту.
Робоча ширина захвату вентиляторного обприскувача дорівнює ширині обробленої смугина якій кількість краплин на одиницю площі відповідає агротехнічним вимогам щодо обприскування певної культури
Заходи техніки безпеки та технічного обслуговування обприскувачів
Заходи техніки безпеки обприскувачів передбачають ґрунтовне знання будови і правил їх експлуатаціїа також Санітарних правил транспортуваннязберігання і застосування пестицидів у народному господарстві.
Забороняється допускати до роботи з обприскувачами осіб віком до 18 років і жіноквживати їжу та палити на місці роботипрацювати з пошкодженими рукавами і негерметичними зєднаннямипошкодженим склом кабінивикористовувати в господарських цілях бак обприскувачів і тару від розчинів пестицидівмити бак і комунікацію поблизу водойм.
Особидопущені до роботи з обприскувачамимають пройти медичний огляд і періодично проходити його не рідше ніж один раз на рікПід час виконання робітповязаних з обприскуваннямїм слід дотримуватися правил особистої гігієниперед початком роботи руки змащувати вазеліномперед їжею і в кінці роботи знімати спецодягмити руки і обличчя теплою водою.
Заправляючи обприскувачіодягають гумові чоботирукавиціфартуха також окуляри і фільтруючий респіратор.
Бачок для миття рук під час експлуатації обприскувачів має бути заповнений питною водою.
Монтаж обприскувачів і зєднання їх з трактором здійснюють тракторист і допоміжний робітник.
Транспортують обприскувачі дорогами загального користування з незаповненим баком.
Після закінчення робіт обприскувачі промивають у спеціально відведеному місцірозміщеному не ближче ніж 200 м від житлової зонивиробничих приміщеньджерел водопостачанняПромивальну воду збирають у спеціально викопані ями м завглибшкиПісля заповнення ями її вміст обробляють хлорним вапном і засипають землею.

Немає коментарів:

Дописати коментар